Pierwszy kontakt z adwokatem – jak się przygotować

Pierwszy kontakt z adwokatem – jak się przygotować

Sytuacja, w której się znaleźliśmy wymaga konieczności współpracy z adwokatem. Stało się. Szukamy, wypytujemy, dowiadujemy się, konsultujemy i w końcu dokonujemy wyboru. Czas na pierwszy kontakt. Ten zazwyczaj jest i wręcz powinien być telefoniczny. Przy tej okazji powinniśmy naświetlić prawnikowi z jaką sprawą się zgłaszamy, co z kolei pozwoli mu na odpowiednie przygotowanie się do naszej wizyty w kancelarii oraz zarezerwowanie koniecznej ilości czasu. Tu warto zaznaczyć, że niespodziewana i niezapowiedziana wizyta może okazać się zwyczajnie nieskuteczna – dlatego dobrze jest ją wcześniej zaplanować i umówić.

Gdy mamy już wyznaczony termin powinniśmy się skupić na przygotowaniu wszelkich dostępnych informacji dotyczących naszej sprawy. Dobrze jest przemyśleć jaki zakres pomocy prawnej jest nam potrzebny, jaka jest sytuacja prawna. Dzięki temu adwokat będzie mógł skuteczniej i sprawniej zająć się naszą kwestią i rozwiać wszelkie wątpliwości. Tu warto przypomnieć, że wszystkie informacje, dokumenty i akta sprawy objęte są tajemnicą adwokacką i nie dotrą do żadnej osoby postronnej.

Na spotkanie z adwokatem oczywiście należy zabrać wszystkie dokumenty, które mogą okazać się pomocne przy rozwiązaniu problemu: pisma z Sądu (najlepiej z opisaną datą odbioru), akty i dokumenty związane z naszą sprawą (np. akt małżeństwa, akty urodzenia, testament, rachunki, protokoły, opinie lekarskie, czy choćby posiadane dowody). Im więcej niezbędnych materiałów dostarczymy naszemu reprezentantowi, tym trafniejsze będzie jego działanie.

Aktualnie coraz częściej można spotkać się z poradami prawnymi udzielanymi za pomocą zdalnych środków komunikacji – za pomocą telefonu czy komputera (klasyczny mail, videorozmowa). Niemniej praktyka pokazuje, że nadal dużo skuteczniejsza okazuje się tradycyjna forma kontaktu, jaką jest bezpośrednia rozmowa.

Jeśli potrzebujecie Państwo porady, konsultacji lub po prostu analizy swojej sytuacji prawnej szczerze zachęcam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *